Evrenin ve Doğanın Reknlerine Merhaba | Soyutresim.com
15764
post-template-default,single,single-post,postid-15764,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
 

Evrenin ve doğanın tüm renkleriyle merhaba…

Evrenin ve doğanın tüm renkleriyle merhaba…

Evrenin ve doğanın tüm renkleriyle merhaba…

Başta ülkemizde olmak üzere, elimden geldiği kadarıyla tüm dünyada gerçekleşen sanat gündemini değerlendirip siz kıymetli sanatsever dostlarımla bazen felsefe bazen sosyoloji kumsallarında dolaşacağız. Sanat piyasası, iş dünyasındaki sanatsal çalkalanmalar ve küresel-yerel sanat lobiciliğine de zaman zaman değineceğiz.

Üzerinde yaşadığımız ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan eşsiz coğrafyanın sanattaki rolünü, Roma, Bizans, Endülüs, Selçuklu, Osmanlı etkilerini ve Cumhuriyet tarihimizde iz bırakan tüm ressamlarımızı etüt edeceğiz.

Ülkemizde çağdaş sanatın, etkileşim içinde olan edebiyat, sinema, tiyatro ve müziğin bilhassa keyif ve tutkuyla işlediğim soyut resmin ve yağlıboya kültürünün mazisini ve geleceğini konuşacağız.
Bazen Pablo Picasso ismiyle söze başlayıp en ünlü Guernica tablosunun ötesine geçip Paris ile Newyork arasında gidip gelen dünya sanatının kalbine dair fikirlerimizi sunacağız.

Bazen Gerhard Richter gibi yalın bir soyut sanat şövalyesinin dünya piyasasındaki en pahalı yağlıboya eserleri icra ederken hissettiği karmaşayı, hazzı ve nesillere taşınacak olan resim tekniğini, Alman disiplinini nakış ettiği tuvali gözlemleyeceğiz.

Sanatın her dalının ulusları barış ve esenliğe ulaştıran meşakkatli birer yol olduğu üzerine tartışacağız.

Global ve toplumsal sebep sonuçları bir yana bırakıp bazen de salt estetikten bahsedeceğiz.

İnsanlık var olduğu günden beri var olan sanatın barok ve klasisizm gibi yüzyıllarca süregelen yada maniyerizm ve romantizm gibi dönemsel evrilen akımlarını inceleyecek, modern çağın hiperrealizm , op-art , stuckism tarzlarını ve kimi zaman politikaya kimi zaman burjuvaziye belki de savaşlara ve adaletsizliğe karşı fırçasını isyana sürükleyen dadaizm , fütürizm , fovizm , pürizm gibi birçok disiplini ve sanat türünü paylaşacağız.

Sevgiler…

 

 

 

No Comments

Post A Comment