Soyut Yağlı Boya Tablo ile ilgili makalemiz - Soyutresim.com
15895
post-template-default,single,single-post,postid-15895,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
 

Soyut yağlı boya tablo

Soyut yağlı boya tablo

Soyut sanat şu anda neredeyse bir yüzyıldır bizimle bir ya da birkaç biçimdedir ve kültürel tartışmaların sadece uzun süredir devam eden bir dönüm noktası değil, kendini yenileyen hayati bir yaratıcılık geleneği olduğu ispatlanmıştır. Bunun nedenini ya da tam olarak ne gerçeğini yapacağımızdan hala emin değilsek bile bunun işe yaradığını biliyoruz

Soyut sanat Nedir?

Soyut sanatın tamamen doğru olmasını veya tam olarak ne olduğunu anlamamanıza rağmen bunu okumaya başladıktan sonra en azından tanımı ve sanatsal sınıflandırmayı reddeden bu şaşırtıcı sanat formundan merak ediyorsunuzdur.

Soyut sanat 100 yılı aşkın bir süredir insanlara başkaldırıyor. Binlerce yıl önceki mağara tablolarında bulunan sekiz bacaklı bir mahlukatın soyut düşünceleriyle başlayan soyutlamayı başlattığını iddia edebilir ve değişen sanat akımlarına, manifestolarına ve tüm bu yıllar boyunca referans olabilir.

Soyut sanattaki sürekli ilginin, hayal gücümüzün ulaştığı yerlere ve dünyada tamamen benzersiz bir şey yaratma potansiyelimiz hakkındaki merakımıza ilham verme becerisine bağlı olduğuna inanıyoruz.

Soyut bir resim yapmak için büyük bir engel, soyut sanatın meşru bir sanat biçimi olup olmadığını sorgulayan zihnindeki engeldir -en azından sizin için meşrudur. Bu blok, “soyut sanat gerçekten ‘sanat’ mı?” diye merak ediyor çünkü soyut olarak çalışabilmek için gerçekçiliğe hakim olmanız gerektiğini düşünüyorsunuzdur? Yoksa arkadaşlarınızın ve ailenizin onaylamayacağından endişe ediyor olabilirsiniz?

Bu sorgulara hızlı yanıtlar aşağıdaki gibidir:

1. Tarihsel olarak, soyut sanat “meşru” bir sanat biçimidir ve yargı yüzyıl öncesine kadar uzanır.

2. Hayır, soyut sanat yapmadan önce gerçekçilik alanında diploma kazanmanız gerekmez; ve kimse “sanatsal lisans” kimlik bilgilerinizi kapıda kontrol etmez.

3. Arkadaşlarınızın ve ailenin onayladığı her şeyi düzenli olarak yaparsanız, sanatı önemsemeyeceksiniz, korktuğunuz için endişelenerek “Her zaman mutlu olamazsınız” diyerek, sanatçıları kariyerleri boyunca sıkıntıya sokan engeller .

Yine de, şu sorunun cevabını evrensel bir şekilde kabul etmememizle ilgili hayal kırıklıklarımız var: Soyut sanat nedir? Burada önemli olan, sanatsal bir ikileme bir barikat yerine bir fırsat olarak bakmaktır. Fırsat, soyut sanat, kişisel çalışmalarınızda istediğiniz her şeyi ifade edebilir, böylece sınırsız bölge yaratabilirsiniz.

“Soyutlama, insanın gözüyle fiziksel olarak göremediği şeyi zihniyle görmesini sağlar.”
-Arkile Gorky

Soyut sanatı size göre nedir?

Soyut Sanat Oluşturma adlı North Light kitabımın son bölümünde çeşitli özgeçmisinden 50 sanatçıya “Sence soyut sanat nedir?” sorusunu sordum. Sonuçlar hiçbir iki cevabın aynı olmadığını gösteriyor ki zaten böyle olması gerek!

“Bir ressam olarak gerçek bir şey yapmayı ne denli çok şey denersem o kadar soyut olur. Bu paradoksu seviyorum. Her yıl geçtikçe, soyutlama ve tasvir oluşturma ya da gerçekçilik (ya da onu çağırmak istediğiniz her şey) aslında birbirine yakından bağlı ve birbiriyle sürekli mücadele etme biçimiyle giderek daha fazla uğraşıyorum. Dünya nasıl algılandığına inanıyor. Tek bir ağaç yapmadan bir ormanı boyayabilir miyim? Ya da ormanın tamamını tek bir ağaçla gösterebilir misiniz? “-Eric Aho

“Bakmak istediğim görüntüleri yaratmak için renkler, çizgiler ve şekillerle oynamaktan ve yeniden düzenlemekten hoşlanıyorum. Çalışmalarımın şaşırtıcı, eğlenceli ve provokatif olmasını istiyorum. Bazı resimlerim kapı, diğeri pencereler. Bu sembolleri kullanmaya devam ediyorum çünkü bunlar her nasılsa hem kişisel hem evrensel olan neşeli ve gizemli bir dildir. “-Aria Arch

“Benim için ‘soyutlama’ bir sanat hareketi, sanat tarihinde bir an ya da resim tarzı değil. Bu, canlandırmanın önemli bir parçasıdır. Benim için olağanüstü olan şey, bildiğim şeyleri geçip giderken – yaptığım işi kontrol ettiğim yerden – tutarlılık ve biçim bulmak. Bu sözsüz tutarlılıkla temasa geçin, formun armağanı, büyük bir eve dönüş. “-Timothy Hawkesworth

“İzleyicinin uzaktan yürüdüğü veya gözlemlediği tüm ortamı yaratarak belirli bir duygu ifade etmek istiyorum…

No Comments

Post A Comment